Στο Μαθητικό λογοτεχνικό διαγωνισμό ΗΛΕΙΑ 1821-2021

Ο τομέας των εκπαιδευτικών προγραμμάτων της Δημόσιας Κεντρικής Βιβλιοθήκης Πύργου (ΔΚΒΠ) με αφορμή τον επετειακό εορτασμό των 200 χρόνων από την Επανάσταση του 1821, διοργάνωσε διαγωνισμό διηγήματος.

Διακρίθηκαν οι μαθήτριες του ΓΕΛ Ζαχάρως

1. Αποστολοπούλου Γρηγορία (Β΄ Λυκείου) 2ο βραβείο ( Το βιβλίο του πατέρα μου )
  2. Αναστασοπούλου Παναγιώτα (Α΄ Λυκείου) 3ο βραβείο ( ΣΚΕΨΕΙΣ ΚΑΙ ΜΑΤΩΜΕΝΑ ΔΑΚΡΥΑ )

Ο Σύλλογος διδασκόντων ΓΕΛ Ζαχάρως συγχαίρει θερμά τις μαθήτριες του σχολείου μας που διακρίθηκαν σε αυτό τον διαγωνισμό, αλλά και όλους/ες τους/τις μαθητές/τριες που διακρίθηκαν ή/ και συμμετείχαν σε αυτό τον διαγωνισμό.

Προς τη Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη του Πύργου

Σας ευχαριστούμε θερμά για τη διοργάνωση του Μαθητικού λογοτεχνικού διαγωνισμού ΗΛΕΙΑ 1821-2021.

Δώσατε την ευκαιρία στους μαθητές και τις μαθήτριες να αναζητήσουν και να αναδείξουν τα ταλέντα τους. Να ευαισθητοποιηθούν και να γνωρίσουν «βιωματικά» το σημαντικό αυτό γεγονός της Ελληνικής Ιστορίας, την Ελληνική Επανάσταση του 1821, προσεγγίζοντάς το τόσο μέσα από τις πηγές όσο και μέσα από τη δημιουργική φαντασία τους.  Να αισθητοποιήσουν και να συνειδητοποιήσουν τη βαρύτητα της επετείου των 200 χρόνων από την Ελληνική Επανάσταση του 1821.

Αναδείχθηκε για άλλη μια φορά ο τόσο σημαντικός πνευματικός ρόλος της Δημόσιας Κεντρικής Βιβλιοθήκης του Πύργου για τον τόπο μας!

Από τον Σύλλογο Διδασκόντων του ΓΕΛ Ζαχάρως

Αβραμίδη Αθηνά